fotorabarbar na Facebooku

wtorek, 2 czerwca 2015

Istria Wielkanocna cz. 4 - Pićan, Gračišće, Pazin i Vrsar


I Nadszedł Poniedziałek Wielkanocny...

Pićan


     Niegdyś siedziba diecezji z pałacem biskupim i ważny ośrodek administracyjny. Dziś chyba nic już nie znacząca mieścina, z której młodzi ludzie pouciekali. Została starszyzna. I koty. Nie dziwię się młodym, w końcu z czegoś trzeba utrzymać rodzinę (i koty...), a opcji większego zarobku tutaj brakuje. Ta historia powtarza się praktycznie we wszystkich małych miasteczkach Istrii. Oby ich losy nie potoczyły się jak w przypadku Dvigradu (zdjęcia TUTAJ). Po dawnej świetności miasta pozostały mury miejskie, pałac biskupi i dwa kościoły.


 Gračišće


      Będąc w Labinie dowiedzieliśmy się, że w miasteczku Gračišće (nazywanym przeze mnie Grasicą, bo najzwyczajniej nie umiem tego poprawnie wymówić nie plącząc sobie języka...) co roku w Poniedziałek Wielkanocny organizowany jest festiwal wina. No i jak tu nie skorzystać? Atmosfera była przemiła. Trafiliśmy na sam początek, więc było jeszcze trzeźwo. Ludzie dopiero zjeżdżali się z okolic. Ciekawa jestem jak impreza potoczyła się dalej. W miasteczku rozstawiono namioty, w których przygotowywane były rozmaite przekąski, a w kamiennych domach można było skosztować wina.


Pazin


      Pazin leży w centrum Istrii. Będąc tam na pewno warto przejść się na zamek. Zbudowano go nad Pazinską Jamą, a w jego okolicach znajdują się jaskinie, do których w sezonie można wejść. Pazin i jego zamkowe okolice stały się inspiracją dla Dantego oraz Juliusza Verne.


Vrsar


    W drodze do Poreča skoczyliśmy do Vrsaru, położonego na samym wybrzeżu Adriatyku. W XIX w. miasteczko odwiedził Giacomo Casanova. Nie wiem co on tam nawyprawiał, ale mieszkańcy do dziś celebrują tę wizytę festiwalem miłości i erotyki...


      I nareszcie dojechaliśmy do tego Poreča, gdzie na ostatnią chwilę załapaliśmy się na zwiedzanie Bazyliki Eufrazujsza. O tym w innym poście, bo teraz na warsztat pójdzie Wenecja :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz