fotorabarbar na Facebooku

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Salona

   


  Salona to miasto, stanowiące przedmieście Splitu (zdjęcia TUTAJ). Niegdyś była to stolica rzymskiej Dalmacji. Przypuszcza się, że to właśnie w Salonie urodził się Cesarz Dioklecjan, fundator pałacu w Splicie. Miasto rozwijało się prężnie, było także istotnym ośrodkiem religii chrześcijańskiej. W 614 r. Salona została zniszczona w trakcie najazdu Awarów i Słowian, a miejscowa ludność znalazła schronienie w Splicie. Teren został przebadany archeologicznie i wiele ruchomych, bardzo ciekawych zabytków świadczących o zamożności mieszkańców, znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Splicie. 
   

  Tuż przy samym wejściu znajdują się pozostałości wczesnochrześcijańskiego cmentarza (Manastirine), z ruinami bazyliki z V w. Jest też całkiem sporo sarkofagów i ich elementów.

Na miejscu spotkaliśmy dwójkę Austriackich archeologów robiących inwentaryzację sarkofagów. Oboje tworzą bazę kamiennych nagrobków,  płyt nagrobnych, rzeźb, elementów architektonicznych itp. Może ktoś z Was korzystał z ich wyszukiwarki: Ubi Erat Lupa.Tuż obok cmentarza, znajduje się villa z ogrodem (Tusculum), w której mieszkał Don Frane Bulić - archeolog, który w pierwszej połowie XX w. prowadził wykopaliska w Salonie. 


Idąc dalej docieramy do pozostałości po miejskiej zabudowie z ruinami katedry z V w., otoczonymi murami. Teren jest całkiem spory. Warto też przejść kawałek do Amfiteatru. Dodam, że całość parku otoczona jest gajami oliwnymi i winnicami.
Kinderbal w ruinach Salony? Nie ma problemu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz