fotorabarbar na Facebooku

niedziela, 29 marca 2015

Rijeka i zamek Trsat

     Rijeka to największe miasto nadmorskiej części Chorwacji nazywanej Kvarnerem.  Jest to przede wszystkim ośrodek przemysłowy, z dużym portem i brakuje w nim "turystycznego" klimatu. Tu ludzie po prostu mieszkają i pracują. Jeśli chcecie poczuć wakacyjny luz, to po krótkiej wizycie polecam przejażdżkę do leżącego ok. 15 kilometrów na zachód od Rijeki (już na Półwyspie Istria, ale jeszcze Kvarner) niewielkiego miasteczka - Opatija. Na wycieczce do Rijeki, więcej czasu spędziliśmy właśnie w Opatiji. Ale zaraz, miało być o Rijece i o zamku Trsat :) 

    Rijeka przywitała nas słoneczną, aczkolwiek wietrzną pogodą. 
Taka "Pietryna Rijecka", ale Łódzka fajniejsza :)


Najładniejsza oprawa dla Mc Donald's jaką widziałam :)


Jak wspomniałam, trochę wiało. Zwłaszcza w porcie.
Przed spacerem po Rijece, byliśmy w Muzeum Miejskim (Muzej Grada Rijeke). Można w nim obejrzeć: zbiór mebli, obrazów i strojów z różnych epok:... i żyrandole :)...
..takie coś...dodam, że figury są rozmiarów człowieka.


...kolekcję archeologiczną...
...i kolekcję marynistyczną.


Na żaglach (cz. 1 i cz. 2) jakieś tam podstawy węzłów poznałam,
ale chyba nie powtórzyłabym tych zawijasów :)      Pięć kilometrów na wschód od Rijeki, leży Trsat. Z tym niewielkim miasteczkiem wiąże się ciekawa historia. Może niektórzy z Was, słyszeli o przeniesieniu części Domu Matki Boskiej, z Nazaretu do Loreto we Włoszech. Doszło do tego w latach 90 XIII w., tuż po wyparciu krzyżowców z Palestyny. Przeniesienie zostało zorganizowane przez rodzinę De Angelis, zarządców Epiru. Jednym z przystanków dla kamiennych elementów domu był właśnie Trsat. Oczywiście historia ma swoją cudowną wersję, w której to Anioły (De Angelis) przeniosły dom do Loreto. Niestety nie mam zdjęcia domku w rękach latających aniołów, więc musi Wam starczyć mała fotorelacja z zamku, który udało nam się zobaczyć na żywo (nie latał :-P).
     
     Zamek już od czasów Ilirów stanowił ważny punkt obserwacyjny i obronny. Początki samej budowli sięgają XIII w. Wznieśli go Frankopanowie, na ruinach rzymskiego fortu. Z czasem stał się własnością Habsburgów i był unowocześniany. Dziś znajduje się w nim niewielkie muzeum (dwa pomieszczenia ze zdjęciami) oraz restauracja. Poza tym jest to świetny punkt widokowy. 
Następny wpis urozmaicę filmem, który nagrałam w Opatiji :) Chyba, że uznam, iż nie nadaje się on do pokazywania ludziom :) Ani innym stworzeniom :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz